Mozgásfejlesztés



TSMT-torna

Tervezett Szenzomotoros Tréning

Az idegrendszeri (organikus) éretlenség következtében kialakult tünetek (pl. megkésett beszédfejlődés) csökkentése, a saját élmények, mozgások átélésének elősegítése, különböző helyzetekre adott megfelelő motoros reakciók kialakítása, az érési folyamatok beindítása által. Ehhez sokrétű és gazdag feladat-, és eszköztárt használ.

Milyen tünet esetén javasolt a terápia?

A motoros (mozgásos) funkciókkal kapcsolatos, eltérő fejlődés menetre utaló tünetek,

A pszichés- kognitív funkciókkal kapcsolatos, és a szociális funkciókkal kapcsolatos, eltérő fejlődésmenetre utaló tünetek esetén.

A terápia alatt nagyon fontos a rendszeresség, hiszen csak így tudnak az új mozgásformák megszilárdulni, így tud elindulni egy regressziós folyamat, és az organikusan éretlen idegrendszer minőségi javulása is csak így érhető el.

Az iskolaérettséghez szükséges mozgás által fejleszthető területek:

>A tanuláshoz nélkülözhetetlen a gondolkodásbeli fejlettség és az ezzel összefüggő feladattudat, emlékezet megfelelő fejlettsége.

>A finommotorika megfelelő érettsége, az író-rajzoló tevékenység meghatározó tényezője. Ennek a készségnek a fejlesztése összefügg a tapintás és látás megfelelő fejlettségével.

>A nagymozgásoknak (járás, futás, ugrás, szökdelés stb.) harmonikusnak, összerendezettnek kell lennie. A mozgások elvégzéséhez pedig nélkülözhetetlen az egyensúlyérzék.

>5-6 éves korban kell kialakítani a testsémákat. A megfelelő téri tájékozódás, jobb-bal differenciálását a figyelem megfelelő fejlettsége az írás, olvasás, számolás tanulását segíti elő.

>Az iskolaérettséghez elengedhetetlen a jó pszichés állapot, szociális és mentális egészség. 


A Mozgáskotta módszerről:

Alkalmazása során mozgásos tevékenységebe integráltan, komplex módon jelennek meg a különböző fejlesztési területek. Kiemelkedő előnye, hogy a 5-8 éves korosztálynál átfogóan alkalmazható. Használatával alkalom nyílik a matematikai, környezeti nevelésre, valamint a problémamegoldó gondolkodás gyakorlati alkalmazására.

A módszer által használt eszközök segítségével könnyebbé válik a

>szín-, forma- és alakfelismerés

>az oldaliság tudatosítása

>a számolási készség és a számfogalom kialakulás, megszilárdulása

>zenei ütemhangsúlyok megérzése, felismerése

Ez egy olyan tervszerű és hatékony módszer, amely a gyermekek testi és pszichológiai sajátosságaihoz alkalmazkodva, játékos módon fejleszti a testi, kognitív viselkedési funkciót.